100 Milyon Kez Okunan Şiir

Toplumların refahını gösteren birçok unsur vardır. Bunlardan bazıları; bilimsel alandaki yetkinliği, üretkenliği ve sanatıdır. Bu üçünün bir toplumda var olması ve toplumun bu başlıklarda kendinden söz ettirebilmesi kalkınmışlık anlamında gelişmiş bir toplum olduklarını gösterir.

Ancak ne denli ileri bir toplum olursanız olun, bilimden, üretimden ve sanattan daha fazla alıcısının olduğu alanlar da vardır. Bu alanlardan sanırım ki en büyüğü “Eğlence”dir. Eğlence, her toplum için büyük bir tüketim kalemidir. En gelişmiş toplumlarda dahi eğlence pazarı, diğer pazarlardan kat kat yüksek bir ekonomi barındırır. Dolayısıyla eğlenceye yapılan yüksek yatırımlara, insanların da yüksek rağbet göstermesi belirli bir dengeyi barındırır. Arz ve talebin dengeliliğini gösterir.

Eğlenmenin, hoş vakit geçirmenin, kafa dağıtmanın vs. vs. yanlışlığına dair bir yazı olmayacak elbette. Bu bir ihtiyaçtır. Eğlencenin, herkesin dört duvar arasına sıkıştığı şu dünyada giderek de daha yüksek bir insani “ihtiyaçlar” noktasına yükseldiğini düşünmekteyim. İnsani bir ihtiyaçtır. Öncelikle bu konuda anlaşmak isterim.

Tüm bu girizgahın arkasından basitçe, hayalimi ve temennimi aktarmak istiyorum.  Youtube’da 80 milyon kez dinlenmiş bir şiir, 50 milyon satmış, yeni çıkmış bir Türk romanı… Yahut tüm ülkenin haftalarca konuştuğu, tartıştığı bir tiyatro oyunu temenni ederdim. En azından haftalarca konuşulan bir dizi sahnesi kadar toplumda yer etmesini isterdim.

O yüzden başlığı böyle attım. Temenni.. Yazarken de garipsedim, okurken de… 100 milyon kez okunan şiir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir