Belediyelerin Yerli Marka Girişimi

Düşünce, Yerel Yönetim • 2 hafta önce

Ortaya bir marka çıkarmak, insanların takdir ettiği girişimler ortaya koyabilmek oldukça kompleks ve uzun soluklu bir iştir. Dolayısıyla bir girişim ortaya koymak ve ilerletmek için hem finansman, hem yetenek hem de doğru insan kaynağı gerekir.

Geçenlerde “Niğde Gazozu” ismiyle bilinen marka üzerine bir sohbete denk geldim. Markanın lezzetinden ve tanıtım başarısından söz ediliyordu. Aslında patatesiyle ünlü küçük ölçekli bir şehirden tüm Türkiye’nin bildiği bir gazoz markası üretmek, ilgi çekici ve tuhaf geliyor. Ayrıca öyle kolay olmasa gerek. Ancak belli bir zorluğun yanında, yapılmış örnekleri görünce “neden olmasın?” diyor insan.

Türkiye’de 81 il ve 973 ilçe var. Her ilçenin gerek turistik gerekse tarihsel olarak odaklandığı bazı mamuller mutlaka vardır. Belediye Kanununda yapılacak düzenlemelerle ve basit bir söz birliğiyle tüm belediyelerin marka üretebilmesinin önü açılabilir. Mesela Niğde Gazozu müstakil bir şirket. Belediyeyle bir ilişkisi yok ancak Niğde Belediyesi’nin tescilli bir markası olsaydı hem belde halkına istihdam sağlardı hem de doğrudan belediyeye maddi bir kaynak oluştururdu.

Bu bakış açısıyla tüm belediyeler üzerinde, ulusal-küresel markalar çıkarabilmek için bir motivasyon oluşturulabilir ve en azından başarı açısından kısıtlı bir noktaya ulaşılsa bile il ve ilçelere büyük katma değerler kazandırılabilir. Ayrıca yıllar geçtikçe bir üretim tecrübesi ve kurum kültürü oluşacaktır.