Can Sıkıcı Bir Kıyaslama: Akınsoft vs Boston Dynamics

90’ların sonu, 2000’lerin başlarında çocuk olanlar için özellikle internet kafe kültürüyle haşır-neşir olanlar için ilginç bir anlam taşır Akınsoft. İnternet kafelerdeki bilgisayarları tek bir noktadan yönetebilme, işlem yapabilme ve bilgisayarın zaman ayarını yapabilme gibi özellikleri olan yazılımlar üretirdi Akınsoft. Aslında her çocuğun kabusu olan bir yazılımdır bu otomasyon programları. İnternet kafede yarım saatliğine açtırdığınız bilgisayar kapandıktan sonra Akınsoft’un can sıkıcı ekranıyla karşı karşıya geldiğinizde moraliniz bozulurdu. Yıkılırdınız…

Evimde bilgisayar olmasına rağmen çoğu zaman arkadaşlarımla Knight Online gibi online oyunlar oynamak için uğrardım internet kafeye. Çoğu zaman da Akınsoft’un baş belası güvenlik önlemlerini aşmaya çalışarak, yarım kalan işlerimizi halletmeye çalışırdık. Ancak çok da başarılı olamazdık. Akınsoft Cafeplus, bilgisayarlar için güvenilir bir kalkandı.

Bunları anlatma sebebim, Akınsoft’un Türkiye’de dünkü çocuk muamelesi yapılmayacak kadar köklü bir firma olduğunu betimlemek içindir. Otomasyon alanında 24 senelik, çeyrek yüzyıllık bir geçmişe sahip, Konya merkezli dev bir firmadır.

Köklü bir bilişim firması olan Akınsoft, otomasyon tecrübelerinin dışında, ilerleyen yıllarda robotik teknolojiler ve yapay zekayla da ilgilenmeye başladılar. Hatta bir çok prototip ve model geliştirmişler. Bu modellerden bazılarının, internette alay konusu olduğunu da hatırlıyoruz. Olsun. Türkiye’nin geleceği için çalışan her girişimi, her eylemi ciddiye alıyoruz. Gülsek de yer yer alay etsek de ciddiye alıyoruz. Bizim milletin mizacıdır bu. Birisinin başarılı olmaması her türlü engeli çıkarırız, köstek oluruz. Buna rağmen başarıya ulaşırsa da sahipleniriz, sınırsız sevgi duyarız. 🙂

Biraz da Boston Dynamics’ten söz edelim. Boston Diynamics, Massachusetts Teknoloji Enstitüsünde robot geliştiren bir ekip. İnternet sitesinde anlattıklarına göre:

Massaschusetts, hayvanlar gibi koşup manevra yapan ilk robotları geliştirdiğimiz yer. Şimdi, dinamik kontrol ve denge prensiplerini sofistike mekanik tasarımlarla, en yeni elektronik algı, navigasyon ve istihbarat yazılımlarıyla birleştirerek bir sonraki adıma geçiyoruz. Boston Dynamics, ileri analitik düşünceyi cesur mühendislik ve pratikliği ile kusursuz bir şekilde birleştiren olağanüstü bir teknik mühendis ve bilim insanı ekibine sahiptir.

Hem sınırları aşan hem de gerçek dünyada çalışan makineler üretmekten gurur duyuyoruz.

Vizyon sahibi ve yetenekli onlarca mühendis ve dünyanın en büyük teknoloji üniversitesinin devasa sermayesini düşündüğümüzde ortaya pırıltılı bir takım şeylerin çıkması olağan bir durumdur. Ayrıca imkanlarla beraber doğru kişilerin doğru işlere verilmesiyle ilgili de bir durumdur.

Selim Tuncer’in sunduğu, “Soyut Şeyler Ekonomisi” adlı programda Prof. Dr. Selçuk Şirin referansıyla bir cümle sarf edildi ve hemen not aldım. Robotik teknoloji ve yapay zeka alanı için söylenmiş, şöyle:

Şuanda uluslar, toplumlar eşitlendi. Aslında bugün İngilizler de Amerikalılar da sıfır noktasından başlıyorlar. Bu bizim gibi ülkeler için çok büyük bir şans.

Evet, yapay zeka ve robotik alanında gerçekten sıfır noktasındayız ve yarışa aynı anda başladık. Her ne kadar bu yarışa günler öncesinden hazırlanan koşucular olsa da bizim gibi bilekleri kuvvetli ve dirayetli koşucular da var. Yani yarışı birinci bitirip bitiremeyeceğimiz net değil. Yarıştayız. Kazanamasak da bize fayda sağlayacak bir maraton olduğunu düşünmekteyim.

Yazılım, kodlama gibi alanlar, her ne kadar Amerika’da doğup büyüse de aslında evrensel bir boyut barındırır. Her ülke dijitalde farklı başarılar ortaya koymuş ve dünyadaki dijital rekabette yerini almıştır. Çinliler, Hintliler, Almanlar, İngilizler, Japonlar… vs. vs. Her biri bu yarışta yüksek eforla koşan eşit ülkelerdir. Türkiye bu yarışın ortalarına yetişse de Türk koşucular, farklı ülkeler adına yarışmaya devam etmekte ve büyük başarılar ortaya koymaktadır.

Özetle yazılım konusunda geç kaldığımızı söyleyebilirim. Ancak yapay zeka ve robot teknolojileri konusunda aynı şeyi düşünmüyorum.

Özellikle “Sibernetik” alanında… Dünya daha bu kavramın varlığından haberdar değilken, El Cezeri, 900 yıl önce yarı otomatik makineler ve robotlar tasarlamaktaydı. Bu bizler için büyük bir hikayedir. Büyük bir gururdur. (Yeri gelmişken şuraya bırakayım: “Cezerinin Olağanüstü Makineleri Sergisi“)

Gelelim esas meseleye. Akınsoft’u yermek, Boston Dynamics’i övmek gibi bir derdim yok. Ancak hakkı teslim etmek gerekir. Robotik teknolojilerde geldiğimiz durumu göstermesi adına iki video paylaşacağım. İki videoda da benzer prototipler tasarlanmış. Dört ayaklı robotlar… Hareket kabiliyetlerine vb. diğer özelliklerine dikkat ederek izlemenizi tavsiye ederim. Bu iki video, sıfır noktasından eşit başladığımız yarışta vasat bir çıkış yakaladığımızı gösterir. Ancak hala geç değil. Sakin olmalı, konsantre olmalı ve yarıştaki stratejimizi iyi kurgulamalıyız.

Akınsoft:

Boston Dynamics:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir