-- Off Topic

Defterler Üzerine

Çok fazla yazı-çizi işleri olan bir insan olmam sebebiyle, çok sık defterlere başvururum ve çabuk tüketirim. Dijital imkanların fazlasıyla hayatımıza girdiği şu günlerde hala kağıt-kalem ikilisine bağlılığımdan ödün veremiyorum. Not uygulamaları, To do listler, bloglar, sosyal medya vs. bir çok imkan aslında not alma konusunda insanlara epey kolaylık sağlıyor ancak kağıt-kalem ikilisinin verdiği tatlılığı verebileceklerini sanmıyorum. Hatta defter takıntımı yıl başında attığım şöyle bir twitle özetleyeyim:

Yeni yıldan tek beklentim promosyon ajanda ve not defterleridir.

Hal böyleyken defter konusunda epey bir birikmişim mevcut. Türlü türlü markalar, yerlisi, ithali bir çok defterim oldu. Defterlerimin hepsi tematiktir. Yani tek bir bağlamda yazılan defterler. Market alışverişiyle, şiir notlarının aynı defterde olması beni rahatsız eder. O sebeple defterlerim tematiktir. Örnek olarak: Vaka defteri… Önemli tarihi kırılmaları kaleme alırım. Yahut yazacağım roman üzerine… Taslakları, kurguları tek bir defterdedir.

Şiir defterim var. Günlük yapılacakları listesinin olduğu bir defterim var. Eğitimle alakalı bir defterim, yüksek lisans süreciyle ilgili bir defterim de var. Ancak henüz ne yapacağıma karar veremediğim bir sürü defterim de var. Tabi duruyor muyum? Hayır, hala yeni defterler edinmeye devam ediyorum.

Defterde dikkat ettiğim bazı hususlar var. Öncelikle cilt çok önemlidir. Cildi sağlam ve minimal olmalı. Tercihen gerçek deri olmalı.

Defterin mizanpajı esnek olmalı. Yani önümde çizgili boş bir sayfa olmalı. Ajandalarda olduğu gibi haftalık bölmeler yahut tarihler, özlü sözler olmamalı. Dayatma yapmamalı, esnek olmalı.

Ele avuca sığmalıdır. Çantama yahut ceket cebime rahatlıkla sığmalıdır. Olabildiğince işlevsel olmalıdır.

Defter ayracı olmamalıdır. Çok tercih etmem. Elime ayağıma dolanır ve ayrıca defterin neresinde ne olduğunu bilebilecek kadar çok vakit geçirmişimdir.

Ve önemli bir nokta defterde tek bir kalem rengi kullanırım. Yani tek bir kalemin rengiyle bezeli olmalıdır defter. İkinci bir renk, defteri atmam için yeterli sebep olabilir.

Daha bir çok husus. Ancak defterlerde creative detaylar ve minimalizm, müşterisi olduğum ana özelliklerdir.

D&R mağazaları ise beni en çok çeken yerlerdir. Defter konusunda öyle geniş bir yelpazeleri var ki bitiremeyeceğimi bile bile aldırma hissi uyandırır. Hatta bir çoğu ortalama deftere nazaran fahiş fiyatta bile olabilir. Ancak alma isteğimi engelleyecek durumlar değildir.

Sanırım ki defterler de bir bağımlılık türü. Ancak çok da zararı olmayan bir bağımlılık 🙂

Yorum Yap

Yorum