Dijital’in Sularında Yazı Yazmak

Dijital Yaşam, Düşünce • 2 hafta önce

Aşağı yukarı 2009 yılından bu yana çeşitli mecralarda yazılar yazdım. 2009’dan bu yana geçen 11 yıllık sürede yazdığım yazıların yayınlandığı yerler oldukça farklılık gösteriyor. Tüm yazıların %90’ı dijitalteyden çok az bir kısmı ise basılı mecralarda yayınlandı. Dijitalde yazmayı sevdiğim için böyle bir yolu tercih ettim tabi. Hem yazdıklarımı belli aralıklarla düzenleyebilmem hem de benimle birlikte yazılarımın da bir karakter alması açısından tercihim bu yönde oldu. Ancak sıkıntılı noktaları var. Bazen suya yazı yazmak gibi geliyor insana. 1 ve 0’lardan oluşan bu renkli ve ışıklı kağıtlara yazılan yazıların bir gün toz bulutu olacağını hissediyor insan..

Bu hisse kapılmanın arkasında yatan sebepler çeşitli. Yazılarımı önce Blogger altyapısıyla yayınladım. Sonrasında WordPress tabanlı kendi hostingime ve özel domainime geçtim. Sonrasında Tumblr’ı denedim. Beğenmedim, farklı bloglar kurdum. Belki de yazın faaliyetlerim için 10 adet domain harcamışımdır. İçerisinde ad-soyad kombinasyonlarımın ve farklı isimlendirmelerin olduğu bir sürü domain. Ancak hepsini tekrar tekrar kapattım. Büyük bir enerji ve ekonomi israfı her biri.. Sanki bu bloglarla, yazmaya başladığım ilk günlerdeki o lezzeti yakalayamadım. Profesyonel bloglar, premium temalar ve aradan geçen onlarca yıl… Yazdığım yazıların %90’lık bir kısmı ortada yok. Evet, yukarıda bahsettiğim yazıların “toz bulutu” olma durumu gerçeğe dönüştü. Kendi yazınsal faaliyetimi eleştirdiğim noktalarda büyük bir özgüvenle tüm yazdıklarımı sildim ve yeni başlangıçlar yapmak için bir köşeye çekildim. Sürekli bir nihayete ulaşma çabası ve sürekli hüsranlar..

En son biraz durulmaya karar verdim. (Yanılıyor olabilirim) Medium platformunda okunma kaygısı olmadan, suya yazı yazmaya çalışacağım. Yazacağım yazılar çok farklı kategorilerde olabilir. Kişisel, izafi kalabilir ancak yazınsal bir arşiv oluşturmak adına bu gayretimi sürdüreceğim. Beni okumak isteyenlere selam olsun.