Game Of Thrones’ın Baş Döndürücü Hikaye Anlatımı

Aslında bir çok başlık atılabilirdi bu yazıya. Aklımdaki ilk fikir “Herkes öldürür, sevdiğini” oldu. Düşününce klişe olabilir diye kaçındım. Sonra “Genç kız duygularının katili, Jon Snow” yazayım dedim. İşin içinden yine çıkamayacağımı anladım. En son kısa bir kronolojik örnekle Game of Thrones evreninin baş döndürücü hikaye anlatımını özetleyeyim dedim.. Çok basit bir kronolojiyle, bu büyük karmaşayı özetlemeye çalışacağım, yanlışım varsa düzeltin:

Açılış: 17 Nisan 2011

 1. Piç Jon Snow doğar. (Gerçek anlamda piç)
 2. Kara Kale’de sürgün yılları…
 3. Ölür
 4. Dirilir
 5. Stark hanedanlığının fahri liderliğini üstlenir.
 6. Sever, çok sever… Celladına aşık olur.
 7. Night King, Jon Snow’u tokatlar, tokatlar köşeye atar. Arya bacısı yetişir.
 8. Aegon Targaryen olduğunu öğrenir. Yedi krallığın varisi, ejderhaların kayınçosudur artık.
 9. Bir anlık gafletle kelebek bıçağını Daenerys’e takar. Jaime Lannister gibi King Slayer olur… Kraliçe Katili olur… Sürgüne yollanır…
 10. Yabani ordusuyla kapının diğer tarafındaki çayırlıkta takılmacalar başlar.

Kapanış: 19 Mayıs 2019

Jon Snow, bütün dizi boyunca odak karakter olmasına rağmen her bir haltı oldu da bir tek kral olamadı. Ona yanarım. 🙂 Adamı ana karakter sanıyorduk, yan char çıktı. 🙂 🙂

Öyle bir final oldu ki üzerine ciddi analiz yazan kim varsa güler geçerim. Ciddiye alınır hiçbir yanı yok. Koskoca Eddard Stark’ı en parlak yıllarında pat diye öldüren senaristler, anonim halk hikayelerindeki gibi “Onlar erdi muradına biz çıkalım kerevetine…” tadında bir sonla bitirdiler. Televizyon tarihinin en büyük yapımına bu son yakışmadı… Son derece Holywoodvari işte… Ne denir..

2 thoughts on “Game Of Thrones’ın Baş Döndürücü Hikaye Anlatımı”

 1. Eşimin sıkı bir izleyicisi olmasına rağmen benim hiçbir bölümünü izlememiş ve spoiler kılıçlarını başarıyla savuşturarak kaçmış, kaçabilmiş olmam kaçınılmaz sonu değiştirmiyor galiba. Her canlı bir gün GoT’u tadacak mıdır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir