Google Reader Yoksa Feedly Var.

Bundan yıllar önce, sosyal medyanın çok etkin olmadığı ve hatta icat edilmediği zamanlarda bloglar, insanların etkileşim ihtiyacını karşılamaktaydı. Her başlıkta, her kategoride onlarca blog yazılırdı. Açıkçası içerik noktasında da kaliteli yayınlar epey fazlaydı. Ben de bu dönemlerde başlamıştım blog yazmaya. Bir süre sonra Bloggerların o büyülü dünyasına girmiştim. İnsan, blog yazmaya başladığında bloggerlığa dair türlü detayları da öğreniyor haliyle.

O zamanlar bloggerlar birbirlerini takibe alır, yorumlarıyla içeriklere katkıda bulunurlardı. Tabi bu iş biraz yorucu olurdu. Çünkü yüzlerce farklı blog var ve inanın, neredeyse tamamını takip etmek isterdiniz. O sebeple tek tek sitelere ulaşmak zor olurdu. Google, insanların çektiği bu ızdırabı gördüğü için “Google Reader” gibi müthiş bir servisi duyurmuştu. Bu servise blogların Rss/Beslemelerini eklerdiniz. Yahut izleme butonları, feedburner’dan takip vs. gibi aracılarla Google Reader paneline kaydedip, tek bir yerden içerikleri takip ederdiniz. Büyük kolaylıktı. Sornasında çok ansızın bir şekilde, kimsenin de anlam veremediği bir şekilde Google Reader kapandı. Böyle basit bir ve masrafsız bir servisin Google’a nasıl bir kayıp yaşattığını hala merak ediyorum açıkçası? Google yöneticilerinden birine ulaşabilsem kesinlikle soracağım bir sorudur. 🙁

Google Reader, kapandıktan sonra okuma alışkanlıklarımız da değişti. Çok iyi bildiğimiz bir kaç blogun dışında okumalarımız seyreldi ve çoğu bloga ulaşamaz olduk. Sonunda o dönemin tatlı bloggerlık rüyası da son buldu. Peşi sıra sosyal medya çıktı ve kirlendi dünya. 🙂

Aradan yıllar geçti Mehmet Ortaç‘ın blogu aracılığıyla Feedly adlı bir servisten haberdar oldum. Feedly, Rss takibini mümkün kıldığı için hemen ilgimi çekti ve Feedly’e üye olup, girişimi yaptım. İlk 3-5 dakika arayüzü anlamakla geçti zamanım. Sonrasında listeler oluşturmayı, blog eklemeyi keşfettim ve artık blogların o büyülü dünyasına tekrardan girmiş bulundum.

Feedly’in hem web versiyonu hem de mobil uygulaması var. 60 adet blogun rss’lerini takip ettiğim Feedly, artık benim gündelik rutinlerim arasına girdi. Beni bu güzel servisle tanıştıran Mehmet Ortaç’a da teşekkür ediyorum.

One thought on “Google Reader Yoksa Feedly Var.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir