Hilti Duyarı

Konu Dışı, Şikayetnâme • 2 hafta önce

Duyar, kelimesini pek sevmem. Aslında TDK’nın da dolaşımdaki manasıyla tanıdığı bir sözcük değil ama bir kere kullanım yaygınlığı kazandı mı artık bir söz varlığı sayılıyor. TDK “Duyar” için şöyle demiş: 1- “Duygulu.” 2- “Beden üzerinde uyarıldığında hızlı ve güçlü tepkilere yol açan: Duyar bölge”. Yani tam olarak karşılamıyor. Bu sebeple ben karşısına bir sözcük oturtamadığım için duyar diyeceğim.

Konuyu şöyle bağlayayım. Mail listeme bir tane basın bülteni düştü. Son dönemlerde medyada sıkça tartışılan Galata Kulesini’nin renovasyanıyla illgili bir içeriğe sahipti. Herhalde tadilat işini yapan şirket veya bu işten rahatsızlık duyan Turizm STK’ların bir açıklamasıdır diye düşündüm ve tıkladım. Bülteni okumakla kısa bir şok ve sonrasında garip duygular içerisine düştüm. Bu basın açıklamasına nasıl bir duyguyla yaklaşacağımı bilemedim. Şöyle paylaşayım:

Değerli basın mensubu,

Global inşaat el aletleri pazarının lider şirketleri arasında yer alan Hilti olarak, son günlerde medyaya yansıyan Galata Kulesi restorasyon çalışmaları ile ilgili haberleri büyük bir üzüntüyle takip ediyoruz.

Bildiğiniz gibi Hilti, dünyada ve Türkiye’de “jenerik marka” konumundadır. Hilti markasının, ürünün adının yerine geçerek jenerik özelliğini kazanması nedeniyle Galata Kulesi restorasyon çalışmaları haberlerinde olduğu gibi olumsuz konulara sahip bazı haberlerde kırıcı-delici el aletlerinin adı, medyada “Hilti” olarak geçebilmektedir. Şirketimiz ve Hilti markamızla hiçbir ilgisi olmayan bu durum, kamuoyunda şirketimizi haksız yere zor durumda bırakan yanlış anlamalara neden olmaktadır.

Dünyanın en küçük ülkelerinden biri olan yaklaşık 35 bin nüfuslu Lihtenştayn Prensliği’nde 1941 yılında doğup, bugün yaklaşık 30 bin çalışanı ile global bir marka haline gelen Hilti, 6 kıtada 120’den fazla ülkede faaliyet gösteriyor. Türkiye pazarına ilk kez 1982 yılında giren ve 15 yıl distribütörlük olarak temsil edilen Hilti, 1997 yılından bu yana ise Türkiye’de yüzde 100 yabancı sermayeli bir firma konumunda. Merkez ofisi İstanbul’da bulunan Hilti Türkiye, başarısını bilgi, birikim ve inovasyon ile sürdürülebilir değer yaratan bir marka olmaya borçlu. Şirket; inşaat, enerji ve endüstri sektörlerindeki profesyonellere yönelik ürün, servis ve yazılımlar üreterek ekonomiye katma değer sağlıyor.

Haber içeriklerinde geçen tüm kırıcı-delici el aletlerinin “Hilti” olarak adlandırılmayarak, ürün adının (kırıcı-delici, darbeli matkap, kırıcı, inşaat el aleti vb) kullanılması konusunda hassasiyetinizi önemle rica eder, anlayışınız ve ilginiz için çok teşekkür ederiz.

Saygılarımızla

Hilti Türkiye

Özetle, Galata Kulesi’ndeki tadilattan Hilti markası rahatsızlık duymuş ve markalarını kontrolsüzce kullanılmasını istemediklerini açıklamış.

Ancak Türkiye’de yaygın bir kullanıma girmiş bu isimlendirmeyi tedavülden kaldırabilmenin suya yazı yazmaktan daha zor olduğuna inanıyorum. Ek olarak bu olayın marka imajına zarar vermediğini ve akla kurumsal olarak Hilti markasını da getirmediğini  düşünüyorum. Bu denli bir marka hassasiyeti, kaynak ve enerji israfı değildir de nedir?