Mesai Bitiminden Önce Sıraya Girenlerin İşlemleri?

Ptt’de kargo gönderimi yaparken şöyle bir olaya denk geldim.

Ptt memurlarının öğle arası tatili 12:30’da başlıyor ve 1 saat sürüyor. 12:30’a 15 dk kala epey bir sıra mevcuttu. Ben de bu sırada olanlardandım. Tam mesai arasına 2 dk kalmıştı ki sıra bana geldi. Ptt memuru benden sonrakilerin işlemini yapamayacağından bahsetti. O sırada benim arkamda bekleyen bir kadın, biz burada sıradaysak bizim işlemimizi yapmak zorundasınız diye bağırmaya başladı. Onun gerekçesi şuydu: Mesai arası verecekseniz sıraya girmemizi engellemeniz, kapıları kapatmanız gerekirdi. Biz sıradayken, bizim işlemlerimizi halletmeden araya çıkamazsınız.

O sırada memur üsluplu bir şekilde böyle bir kural yok. 12:30 öğle arasında olduğunda işlem yapmak zorunda değilim, diyerek konuyu sonlandırmaya başladı. Tabi kadın daha fazla bağırmaya başladı. Onun arkasındaki başka bir adam hakaretlere, küfür ve nihayetinde şiddete başvurdu. Benim bir arkamda bulunan da o zamana kadar susmuş ve kendi işleminin yapılacağını ümit ediyordu. Ancak işleminin yapılmayacağını anlayınca birden parlayarak memura saldırmaya ve küfür etmeye başladı. Memur da artık bu kadar baskı ve terbiyesizliğin akabinde kendini savunmak adına şiddete sarıldı. Sonrası toz duman.

Her neyse buraya kadar her şey İstanbul’da yaşayanların aşinalık duyduğu günlük adli olaylar. Burada benim aklıma takılan şey şu:

Memurlar, öğle arasında girmeden yahut mesai bitiminden önce sıraya girmiş kişilerin işlemlerini yapmak zorunda mıdır?

Sanırım ki öğle arası saatine girmiş bir memurun işlem yapma zorunluluğu bulunmamaktadır. Ancak etik açıdan sırada olanlara mesai saatini hatırlatılması ve gerekirse içeri girişleri engellenmesi gerekirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir