-- Off Topic

Kilkenny Cat

Kilkenny Cat, (Kilkenny kedisi) hakkındaki efsaneyi ilk defa Russel’ın İktidar isimli kitabında gördüm. Dipnotta bu kedilerden şöyle bahsedilmişti:

İrlandalıların bir fabl‘ında geçen iki kedi; masala göre bu iki kedi öylesine hırslı dövüşürlermiş ki, dövüş sonunda ortada kuyruklarından başka bir şey kalmazmış.. iktidar, russel, 233

Aslında bir halk efsanesi bu kediler. Kavgalarının sonunda ortada kuyruktan başka bir şeyin kalmaması, bu kedileri ilginç kılıyor. İkisi de tamamen yok edici özellikteler. Bu bir deyişFolklorik özellikler barındırıyor. Türkçe‘de de anılsın istedim ve yabancı kaynaklarda ufak bir araştırma yaptım. (Kaynak)

Kilkenny kedileri İrlanda kaynaklarında çoğunlukla tekerleme türlerinde görülüyor. Bu kediler, ölümüne savaşma özellikleriyle ünlüdür. Aynı zamanda “Kilkeny”, İrlanda’da bulunan gerçek bir kasaba ismidir. Bu bölgeye mahsus bir deyimdir..

Bu tabirin, çıkışı üzerine çeşitli teoriler mevcuttur. İlki İrlanda’daki 1798 isyanında, o bölgeye gelen askerler hakkındaki öykülerde geçtiği iddia edlir. Bir diğer teori ise Irishtown ve Englishtown arasındaki çetin mücadelelere atıfta bulunduğudur. Asırlık bir anlaşmazlığı betimlemesi itibariyle dillendirilen bir tabirdir. İkisi de olabilir.

Hoş bir betimleme. Kullanılabilir 🙂

Yorum Yap

Yorum