Yerli, Yersiz Mesajlaşma Uygulamaları

İlk olarak Sputniknews‘de okuduğum haberden bir  alıntıyla başlamak isterim:

Rusya’nın en çok kullanılan sosyal paylaşım sitesi Vkontakte ile anlık mesajlaşma uygulaması Telegram’ın kurucusu Pavel Durov, WhatsApp uygulamasındaki yeni güvenlik açığının şaşırtıcı olmadığını belirterek, “WhatsApp hiçbir zaman güvenli olmayacak” dedi.

Durov’a katılmamak mümkün mü? Elbetteki ABD kaynaklı hiçbir girişimin, insanların kişisel verilerini toplamadan ücretsiz bir hizmet sağlaması beklenemezdi. Böyle bir beklenti bana gülünç gelir en azından. Amerikan servislerinin bu konudaki iştahını bilmeyenimiz yoktur. İkincisi ise bu kadar büyük bir data, başka hiç bir platformda yoktur. İnsanların en mahreminden, en büyük sırlarına kadar, çok büyük ve gizemli bir datadan söz ediyoruz. Güvenlik meseleleri her daim güncel bir konu olarak kalacaktır.

2012 yılında sadece İOS platformunda hizmet veren İnstagram adlı fotoğraf uygulamasını yalnızca 27 milyonluk bir kitle kullanıyordu. Sonrasında Android‘e açılmasıyla beraber kitlesi artsa da ilk çıkışı itibariyle Facebook, İnstagram’ı çoktan gözüne kestirmişti bile. Ve Zuckerberg, 2012 yılında İnstagram’ı $1 milyara 🙂 satın aldı.

Yaklaşık 2 sene sonra bu sefer WhatsApp isimli bir anlık mesajlaşma servisi dikkatleri çekiyor ve yine sosyal medya devi Facebook, $19 Milyar’ı basıp satın alıyor.

Son zamanlarda Facebook’un, İnstagram ve Whatsapp’ın da dahil olduğu tek bir platforma dönüşeceğine dair çeşitli iddialar mevcut. Bu iddiaların, gerçekliğe dönüşmesi demek, tekelleşmiş bir medya düzeninin ortaya çıkması demektir. Ancak zaten var? Var ancak 3 farklı platform halindeler ve hala opsiyoneller.. İstediğiniz servisi kullanmakta özgürsünüz. Facebook’u kullanmadan Whatsapp kullanabilirsiniz.. Ancak işin sonunda yeni bir internet kavramı ortaya çıkacak ve bu dayatmalardan bizler de nasibimizi alacağız.

Ekşi sözlük‘ten bir başlıkta okumuştum, hatırladığım kadarıyla yazayım:

Eğer bir hizmetten ücret alınmıyorsa, kusura bakmayın hizmet sizsiniz.

Gerçekten de öyle. Ücretsiz kullandığımız tüm bu uygulamaların kâr elde edebilecekleri bir şeylerin olması gerekir. Tüm iktisatçıların mutabık olacağı bir fikir varsa da o da şudur: “işletmeler para kazanmak için vardır.” Dolayısıyla ne kadar uzak kalabilirsek o kadar kardayız…

Whatsapp meselesi çetrefilli. Peki alternatifler?

Amerika’dan kaçış… Telegram

Kişisel verilerini ABD’ye bağışlamak istemeyenlerin iki adresi var. Bunlardan birisi Çin diğeri Rusya. Bu konuda Rusların daha insaflı olduğunu düşünenler Telegram‘ı tercih ediyor. Ben de bunlardan biriyim. Tercih etme sebebim, kişisel verilere önem verilmesi, sadelik, işlevsellik ve stabil oluşudur. Ancak güvenlik konusunda ne kadar iddialı olursa olsunlar, her zaman bir açık bulunur…

Gelelim yerli meselelere, BİP

Medarı iftiharımız Bip. Aslında seçilen isim oldukça çekici. Ancak içerisine girdiğinizde ikinci sınıf bir mesajlaşma servisi kullandığınızı hemen anlıyorsunuz. Hala sektörün amiral gemilerinin trendlerini kullanıyor ve onların takipçisi konumunda. Bu izlenimi fazlasıyla veriyor. Ayrıca Turkcell kampanya mesajlarından dolayı hepimizi bıktırdılar.

Bir hamle de PTT’den. PTTMessenger

PTTMessenger 2018 yılında ortaya çıktı ancak tam sürüm bir uygulama haliyle değil de beta haberleriyle konuşuldu. Hatta beni de heyecanlandırdığını söyleyebilirim. Sonuçta Türkiye’nin köklü posta teşkilatı PTT, yıllardır süregelen haberleşme ve ulaşım tecrübesini sektörde konuşturacaktır diye düşünüyordum ancak arkası ne yazık ki gelmedi… Belki de geldi? Bilmiyoruz akıbeti ne oldu. Android markette yok. İnternet sitesinde de yok… Bir girişimin akıbetinden haberimiz olmadıysa ortaya bir şey çıkmayacağı aşikardır…

Adrazzi, pardon Webrazzi şöyle bir haber yayınlamış:

Ülkemizin milli posta-telgraf kurumu PTT, şimdi de mobil mesajlaşma uygulaması geliştirdi. Başbakan Binali Yıldırım, biraz önce Bakanlar Kurulu Toplantısı sırasında PttMessenger ile Hatay’daki Harekat Merkezi’ne hitap ederek bu uygulamayı resmi olarak da kullanmış tanıtmış oldu.

Aradan geçen bir yılın ardından başka da bir haber yok. Nolup, bittiğini bilmiyoruz…

Yerlilikte ikinci round. İletee. Bu sefer Havelsan… 

Bu konuyla ilgili Adrazzi, pardon Webrazzi bir haber yayınlamış, metin şöyle:

Ankara Bilkent Otel ve Konferans Merkezi’ndeki 2. Kamu Siber Güvenlik Zirvesi’ninde açıklamalarda bulunan HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, milli ve kriptolu bir mesajlaşma ve görüşme platformu üzerinde çalıştıklarını açıkladı. WhatsApp benzeri bir çözüm sunacak olan İletee adındaki platform, güvenlik konusuna odaklanacak.

İletee’nin takipçisi olacağız. Bakalım bu işin sonunda küresel bir marka değeri yaratabilecek miyiz? Ancak böyle bir gayeleri var mı bilmiyorum. Daha çok yerel ihtiyaçları karşılamak üzere gelişiyor projeler… İnşallah başarabiliriz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir